Wieża widokowa znajduje się w Bieszczadach Zachodnich, ok.10 km za Cisną, przy samej drodze wojewódzkiej nr 897 prowadzącej do Komańczy.
Drewniana wieża zbudowana została z inicjatywy Nadleśnictwa Cisna w 2017 r. i ma trzy poziomy i 9 metrów wysokości. Na najwyższym piętrze znajduje się luneta i baner z opisem widocznych szczytów.
Urzekający widok jaki się z niej rozpościera to panorama Bieszczadów z ich szczytami i masywami. Z tych bardziej znanych to: Jasło (1153 m), Małe Jasło (1102 m), Połonina Wetlińska (1255 m), Smerek (1222m), Wysokie Berdo (968), Hon (820 m), Berest (942 m).
Zobacz rówież: Wieża widokowa na Korbani
Obok wieży znajduje się drewniana wiata z łowostołami i spory parking.
Nieistniejąca już wieś „Szczerbanówka”
Szczerbanówka to wysiedlona i zniszczona wieś królewska, leżąca kiedyś na prawym brzegu Osławy, u podnóża Wołosani. Znajdowała się przy południowej granicy gminy Komańcza. Jest jedną z wielu nieistniejących już bieszczadzkich wsi, gdzie po śladach dawnego życia pozostały tylko fundamenty łemkowskich chyży, zdziczałe sady i pola. Ale właściwie nawet to pochłonęła już przyroda.
Wzmiankowana w 1606 r. wieś, należała do najpóźniej założonych górskich osad spośród dóbr królewskich starostwa sanockiego.
Szczerbanówka miała burzliwą i tragiczną historię
W latach 1657 - 1658 wieś padła ofiarą łupieżczych najazdów księcia Siedmiogrodu Jerzego II Rakoczego, który przez Karpaty szedł na Lwów wraz z węgierskimi Tołhajami.
Kolejne grabierze i najazdy miały miejsce w 1672 r. i 1686 r. Wówczas na Szczerbanówkę napadli najpierw Tatarzy, a potem beskidzcy zbóje czyli Tołhaje. W rezultacie wieś bardzo zbiedniała - jak podają źródła - zrabowano wówczas dorobek wartości 4,5 tys. złotych.
Po I rozbiorze Polski osada zaczęła się stopniowo rozwijać. W 1870 r. liczba mieszkańców wzrosła do 142 osób, ale wówczas nastała I wojna światowa i wieś po raz kolejny została zniszczona.
Dopiero okres międzywojenny to systematyczny rozwój wsi. W 1921 r. osada liczyła 22 gospodarstwa i 129 mieszkańców. Przed wybuchem II wojny światowej Szczerbanówkę zamieszkiwało 150 osób. We wrześniu 1944 r. wieś wyzwolona zastała przez Armię Czerwoną. Jednak żołnierze obrabowali i ogołocili wieś.
Kolejne nieszczęście jakie spotkało wieś to sotnia UPA, która po przejściu frontu stacjonowała w Szczerbanówce.
W 1946 r. wojsko wysiedliło 30 łemkowskich rodzin, a wieś została wyludniona i zniszczona. W 1950 r. rozebrano i zniszczono drewnianą cerkiew greckokatolicką p.w. św. Dymitra, wzniesioną w latach 1857-1858.
Komentarze (0)